Pozor na zloděje

Praha venkov – východ               Policisté řeší opakovaná vloupání do vozidel.

I přestože již od prvního adventního víkendu policisté zvýšili dohled u všech supermarketů a obchodních domů, bohužel opakovaně dochází v prostoru parkovišť k vloupání do vozidel. Ve většině případů pachatelé využijí okamžiku, kdy se majitel při cestě ze zaměstnání zastaví nakoupit a ve vozidle ponechá všechny své věci. Poté, co zloději během pár sekund rozbijí boční či zadní okénko u vozidla, odcizí vše, co má pro ně nějakou hodnotu. Nejčastěji poškození přicházejí o notebooky, příruční zavazadla a mobilní telefony.

Z důvodu opakujících se krádeží vloupáním, bychom velmi rádi upozornili občany, aby nenechávali žádná zavazadla viditelně umístěná ve vozidla. Pokud je to jen trochu možné, všechny cenné věci a to především notebooky a příruční zavazadla mějte raději vždy při sobě.

Stoprocentní ochrana vozidla před vloupáním sice neexistuje, ale existují opatření, kterými můžete pravděpodobnost krádeže věcí z aut výrazně snížit. V první řadě je důležité řídit se sloganem „Auto není trezor“ a ve vozidle nenechávat žádné věci. Netýká se to jen cenných předmětů, mobilních telefonů, navigace, počítačové techniky a podobně. V autě nenechávejte ani kabelky, nákupní tašky nebo oblečení. Zloděj neví, že jste si z kabelky nebo kapsy bundy předtím vyndali peněženku i mobilní telefon, a že nákupní taška ponechaná na zadním sedadle vozu je prázdná.

  

Základní preventivní rady:

  1. Nenechávejte ve vozidle žádné cenné věci (elektroniku, nářadí, kola apod.), peněženky, peníze, doklady. Stejně tak drahé oblečení či drahá hračka může zloděje zlákat.

  2. Nenechávejte uvnitř vozu technický průkaz ani náhradní klíče od vozu. Jejich ponechání ve voze vám může jednak přidělat problémy při likvidaci pojistné události u pojišťovny, ale především pachatel, který chtěl původně „pouze“ odcizit autorádio nebo jiné předměty v autě uložené, se může nakonec rozhodnout odcizit celé vozidlo. Navíc mu tak usnadňujete i další legalizaci vozidla.

  3. Přemýšlejte o tom, kde své vozidlo parkujete. Tmavá zákoutí a odlehlá místa zajišťují pachateli naprosto nerušený klid pro „práci“.

  4. Věnujte pozornost základnímu zabezpečení svého automobilu, zvažte i „nadstandardní“ zabezpečení. Jedná se o různá dodatečně montovaná elektronická či mechanická zabezpečovací zařízení nebo vyhledávací a monitorovací systémy.

  5. Pokud už ve vozidle zabezpečovací zařízení máte, používejte jej.

  6. Nenechávejte své vozidlo bez dozoru odemčené.

  7. Nikomu nesvěřujte klíče od automobilu.

 

 

por. Bc. Eva Kropáčová

 

    Jakékoliv poznatky a informace můžete uvést zde, i anonymně.

    7.12.2016