Sekundární dopravní nehody

Praha venkov – VÝCHOD – Bezpečnostní karta s uvedením důležitých kroků na místě nehody.

Je jistě na místě, abychom si nejen v době letních měsíců a zvýšeného provozu na silnicích připomněli projekt „Bezpečnostní karta“, o kterém již na jaře informovala Česká kancelář pojistitelů společně s BESIPem a Policií České republiky. Jedná se o kartičku, která je buď ke stažení na stránkách České kanceláře pojistitelů, nebo stránkách BESIPu.

Jejím úkolem je „být po ruce“ pro případ, když se staneme účastníky dopravní nehody nebo při poruchách. Vzhledem k tomu, že na většinu z nás působí velký stres, můžeme svým chováním v takové situaci ohrozit nejen sebe, ale i ostatní. Proto je důležité dodržet základní kroky, které jsou shrnuty na bezpečnostní kartičce. Dodržením základních postupů lze zabránit tzv. sekundárním nehodám či újmě na životě, zdraví nebo majetku.

Karta má za cíl poukázat zejména na čtyři důležité kroky:

  1. Reflexní vesta – v případě poruchy, nebo pokud jste účastníky nehody, než opustíte vozidlo, nejdříve tuto vestu oblečte.
  2. Výstražný trojúhelník – umístěte jej nejméně 50 metrů za vozidlo, pokud jste na dálnici, je tato vzdálenost stanovena alespoň
    na 100 metrů.
  3. Opuštění vozovky – v případě poruchy či nehody, pokud to je možné, musí celá posádka vozidlo opustit alespoň do vzdálenosti
    5 metrů, nejlépe za svodidla.
  4. V případě poruchy, nehody či nebezpečné situace vždy volejte tísňovou linku Policie ČR na číslo 158, záchrannou službu na tísňovou linku 155, hasiče na tísňovou linku 150 a linku pomoci řidičům na číslo 1224.

Na stránkách BESIPu a České kanceláře pojistitelů rovněž najdete i další cenné rady a videa, které se týkají uvedené problematiky.

por. Mgr. Eva Hašlová
tisková mluvčí PČR Praha venkov – Východ
22.7. 2019

    Jakékoliv poznatky a informace můžete uvést zde, i anonymně.

    22.7.2019